Aquaticum Debrecen

Realizace
Skleněná fasáda

Rok realizace
2020

Produkty
Skleněné panely s keramickým tiskem

Komplex, který je nejnovější charakteristickou stavbou městského parku, byl navržen BORD Architectural Studio.

V létě roku 2015 Aquaticum Waterpark Debrecen vypsalo architektonickou soutěž na rekonstrukci lázní. Městské vedení si přálo mít populární lázně, které jsou vhodné a dostupné pro všechny věkové skupiny. Kromě toho zdůrazňovali důležitost přírodního prostředí, propojení lázní s Debrecenem, a to, že jsou ikonickým symbolem města, přestože se skrývají ve stínu háje. Návrh od BORD Architectural Studio získal první cenu v soutěži.

NEZVYKLÝ KONCEPT

Architektonický koncept se zaměřuje na životodárný prvek vody a dechberoucí lesní prostředí. Voda a flóra se objevují na horizontálních i vertikálních plochách lázní: ve vodních bazénech, na trávníku, ve vodních závěsech, vodopádech, na stěnách pokrytých rostlinami. Tyto plochy vytvářejí neobvyklou uměleckou kompozici prostorů, která návštěvníky zavádí do tohoto vodního světa opravdu jedinečným způsobem. Lázně se nacházejí na stejném místě jako předchozí objekt a také se propojují s již existující budovou Aquaticum. Kvůli chráněnému lesnímu prostoru se při plánování převážně respektovalo původní zelenění. Stromy obklopují trávník vodního parku, kde se nové prvky lázeňského zážitku objevují jako kusy mozaiky.

Hlavní vstup do lázní je z nedávno dokončené Nagyerdő promenády. Dlouhá jednopodlažní budova vstupu, která je umístěna na hranici pozemku, propojuje novou pěší cestu a vodní park jako most. Budova vstupu zahrnuje šatny, toalety, obchody a také barevný food court. Restaurace nabízející různorodý výběr mezinárodní kuchyně budou přístupné jak z vodního parku, tak z cesty. Dlouhý a plochý tvar budovy se krásně začleňuje do krajiny, zejména pokud se na ni díváme z oblasti lázní. Na jejím vrcholu je zelená střecha, jejíž křivkovitý tvar připomíná vlnu.

Video

Galerie